producent refulerów, odwadniaczy - zwir-kop
taśmociąg

Cięcie gazowe

Jedną z usług oferowanych przez naszą firmę jest profesjonalne cięcie gazowe. Obecnie jest to jedna z najpowszechniejszych i najwydajniejszych metod rozdzielania niskostopowej oraz niskowęglowej stali.

Cięcie gazowe daje ogromne możliwości – metoda ta pozwala na obróbkę materiału o grubości od 3 do nawet 300 mm. Ze względu na swoją charakterystykę oraz wysoką temperaturę, wytwarzającą się podczas cięcia, jest niezalecana do stosowania w przypadku cienkich blach.

 

Cięcie gazowe jest jedną z popularniejszych metod rozdzielania różnych metali. Polega ono na doprowadzeniu wybranego materiału do temperatury jego zapłonu. Następnym etapem jest spalenie oraz wydmuchanie płynnych tlenków metalu dzięki strumieniowi tlenowemu pod dużym ciśnieniem. Cięcie gazowe jest skuteczne dzięki odpowiedniej budowie palnika, który wydmuchuje tlen wymieszany z gazem palnym. Zwykle stosuje się w tej metodzie acetylen lub propan-butan. Gazy te umożliwiają uzyskanie wysokiej temperatury w krótkim czasie.

 

Zainteresowany naszą ofertą? - Zapraszamy do współpracy!

Na czym polega cięcie gazowe?

Cięcie gazowe, nazywane również cięciem tlenowym czy wypalaniem gazowym, to proces skomplikowany i możliwy do wykonania jedynie w określonych warunkach. Materiał, który ma zostać rozdzielony, podgrzewany jest do maksymalnej temperatury – tzw. temperatury zapłonu. W wyznaczonym miejscu płynny metal zostaje wydmuchany strumieniem tlenu. Wysokość ciśnienia dopasowywana jest do wybranego gazu, z którego pomocą wykonywane jest wypalanie tlenem oraz do grubości materiału.

Nowoczesne cięcie gazowe wykorzystuje zwykle do uzyskania pożądanej temperatury spalania acetylen lub propan. Metoda wypalania acetylenowo-tlenowego umożliwia bardzo szybkie osiągnięcie wysokiej temperatury, zaś metoda propanowo-tlenowa jest ekonomiczniejsza i przez to powszechniej stosowana w zautomatyzowanych zakładach.

Wypalanie tlenem

 

Pozwala na cięcie giętkich blach poprzez odpowiednie rozgrzanie arkusza i spalenie go w wybranym miejscu. Blacha ulega zapłonowi oraz utlenieniu. Sypkie tlenki metali, powstające w tym procesie,  usuwa się silnym strumieniem gazu. Wypalanie tlenem wymaga podania odpowiedniej mieszanki tlenu i wybranego gazu, którą podaje się na blachę pod kątem prostym. Dzięki temu uzyskuje się wysoką precyzję cięcia. Warto pamiętać, że na dolnej krawędzi ciętej powierzchni może powstać tzw. żużel. Z kolei górna krawędź zwykle się zaokrągla. Metodą tą można pociąć blachy o znacznej grubości, wynoszącej nawet do 300 milimetrów. Krawędzie obrabianych blach są w niej ustawione do siebie pod kątem prostym, co ułatwia ich późniejsze użytkowanie.

 

Zalety wypalania tlenem

Oferowana przez nas metoda wypalania tlenem pozwala na wykonanie cięcia stali o różnej grubości, przez co zwiększa zakres zastosowania. Ze względu na stosunkowo niskie koszty eksploatacji, daje możliwość pełnego zautomatyzowania procesu wypalania gazowego. W efekcie otrzymuje się powierzchnie oddzielone precyzyjnie, równo, z prostopadłymi, estetycznymi krawędziami. Możliwe jest obrabianie materiału pod dowolnym kątem.

Wypalanie gazowe

Jest to bardzo ekonomiczna metoda pozyskiwania elementów metalowych w pożądanych wielkościach i kształtach. Sprawdza się w szczególności w obróbce stali konstrukcyjnych niskowęglowych oraz niskostopowych, jak również blach pokrytych rdzą. Wypalanie gazowe, dzięki zastosowaniu odpowiednich proporcji tlenu i gazu pozwala na uzyskanie optymalnej wydajności procesu wycinania blach. Zwykle stosuje się w nim takie gazy jak:

  • propan – świetnie sprawdza się przy grubszych blachach,

  • acetylen –doskonały przy cienkich arkuszach blachy,

  • gaz ziemny,

  • propylen.

 

Stosowany płomień umożliwia usunięcie z obrabianego materiału rdzy, farby oraz wszelkich zanieczyszczeń. W efekcie uzyskuje się doskonałą jakość ciętych krawędzi.

Szeroki zakres zastosowania cięcia gazowego

Z metody wypalania tlenem korzysta się zarówno w amatorskim warsztacie, jak i w wielkich zakładach produkcyjnych. Technologia ta znajduje zastosowanie w precyzyjnej obróbce popularnych metali jak mosiądz, żeliwo, brąz czy sama stal – nie tylko do ich precyzyjnego przecinania, ale także do lutowania, podgrzewania oraz opalania. Ze względu na powyższe, metoda ta uważana jest za w pełni uniwersalną.

Dlaczego warto wybrać cięcie gazowe właśnie u nas?

W zakresie nowoczesnej, termicznej obróbki stali, mamy ogromną wiedzę i niezbędne doświadczenie. Za realizację zleceń odpowiada wykwalifikowana kadra specjalistów, pracujących na nowoczesnych, zautomatyzowanych urządzeniach. Dzięki temu efekt wykonanych prac jest zawsze więcej niż tylko zadowalający.


 

 o firmie   |   refuler   |   odwadniacz taśmowy   |    usługi refulerem   |    zapytania ofertowe   |   kontakt      

 

 

projekt i wykonanie IMAGO